KÜLTÜR TEMEL LİSELERİ ÇERKEZKÖY LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kültür Eğitim

Kültürlü Haberler

Temel Lise eğitimine geçerek, Türkiye’deki binlerce lisenin aksine, “Akıllı Öğrenme Modeli” ile farklı bir eğitim sistemi uygulayacak Kültür Temel Liseleri, eğitimde dönüşümün tanıtım toplantılarına devam ediyor.Tekirdağ Çerkezköy’de 5 Mart Perşembe günü gerçekleştirilen lansmana Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İŞLER, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ERDOĞAN, Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Olcay PALAK, Kültür Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven, Kültür Temel Liseleri Genel Müdür Yardımcısı İsmail Şilan, Kültür Temel Liseleri Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Salim Ünsal, Çerkezköy Kültür Temel Liseleri Kurucusu Ömer Güvensoy, öğrenci ve veliler gibi birçok davetli katıldı. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İŞLER yaptığı konuşmada, “Kültür Temel Liseleri, Milli Eğitimin ağır yükünü de hafifletecektir” dedi.
Kültür Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven “Öğrencilerimize hem okul müfredatı, hem de üniversiteye hazırlık süreci konusunda kapsamlı eğitim verme hedefi ile yola çıktığımız Kültür Temel Liseleri olarak, eğitim sektörüne kazandıracağımız yeni projelerimizle farkımızı ortaya koyuyoruz. Uygulayacağımız öğrenme modelinin ismi “Akıllı Öğrenme Modeli”dir. İçeriğini de Kültür Temel Liseleri’nin uzman öğretmen kadrosunun oluşturduğu Akıllı Öğrenme Modeli’yle öğrencilerimizin daha verimli eğitim almalarını sağlarken, 1 veya 2 yıl içerisinde gecesini gündüzüne katarak üniversiteye hazırlanmaya çalışan öğrencilerimiz için, 4 yıllık daha programlı bir çalışma sistemi, fırsat eşitliği, ödevsiz okul modeli ve günümüzün teknolojisine uygun eğitim modeli kurguladık” dedi.
Temel Lise eğitimine geçerek, Türkiye’deki binlerce lisenin aksine, farklı bir eğitim modelini ülkemize kazandıracak olan Kültür Temel Liseleri dönüşüm sürecine yönelik tanıtım toplantısı Tekirdağ Çerkezköy’de gerçekleştirildi.
Ülkemizdeki binlerce lise arasında çok farklı ve kendine has nitelikleri olan Kültür Temel Liseleri, eğitimde fırsat eşitliği, Anadolu Lisesi ile Teknik Liseye alternatif, ödevsiz okul modeli, orta öğretimde düşük maliyetler, bağımsız kişiliğin geliştirilmesi gibi pek çok unsuru barındıran ve uzun araştırmalar sonucunda hayata geçirilen “Akıllı Öğrenme Modeli” ile yeni bir dönemin öncüsü olacak.
İŞLER : KÜLTÜR TEMEL LİSELERİ, MİLLİ EĞİTİMİN DE YÜKÜNÜ HAFİFLETECEKTİR
Kültür Temel Liseleri lansmanında konuşma yapan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Haliş İŞLER, eksiksiz eğitimin önemine dikkat çekti. Kültür Eğitim Kurumları’nı yakından tanıdığını, çocuklarının bu kurumlarda eğitim gördüğünü ve eğitiminden memnun kaldıklarından belirten Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Haliş İŞLER, “Dershanelerin bu dönüşümüne ön ayak olan ve en hızlı dönüşen kurum Kültür Dershaneleri’dir. İnsan yetiştiren eğitim kurumlarının, eksiksiz hizmet vermesi gerekir. Eksik eğitimin telafsi mümkün değil. Kültür Dersaneleri’nin Temel Liseye dönüşmesi, bu alanda kurumsallaşması, aynı zamanda Milli Eğitimin ağır yükünü de hafifletecektir. Kültür Dersaneleri’nin ve Kültür Kurumları’nın eğitim ve altyapı birikimi Kültür Temel Liselere dönüşümünü başarıyla gerçekleştireceğine inanıyorum” dedi.
ANADOLU LİSESİ VE MESLEK LİSESİNE YENİ ALTERNATİF: TEMEL LİSE
Türkiye çapında 119 şubesi olduğunu hatırlatan Kültür Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven düz liselerin kaldırılmasıyla, öğrenciler için yeni bir döneme girildiğini hatırlatarak, “Öğrencilerimiz ya SBS’de iyi bir puan alarak Anadolu liselerini tercih edecek ya da Meslek Lisesine giderek orta karar bir eğitim alacaktı. Dershanelerin de kapatılmasıyla biz eğitim kurumlarına sunulan bir seçenekle, Anadolu lisesi ve meslek lisesine alternatif olarak “temel lise” kavramı ortaya çıktı. Kapatılan dershaneler temel liselere dönüşerek, öğrencilere okul müfredatının yanı sıra üniversiteye de hazırlık konusunda öğrencilere destek olmayı amaçlayan kurumlar olarak hayatına devam edecek. Biz Kültür Dershaneleri olarak bu dönüşüm için ilk başvuran kurumuz. Kültür Temel Liseleri olarak, dershanelerin olduğu dönemde üniversite sınavına hazırlık için 11. ve 12. sınıfta gecesini gündüzüne katarak, okuldan dershaneye koşturan öğrencilerimiz için, 4 yıl boyunca hem okul müfredatıyla lise eğitimi, aynı anda da üniversiteye hazırlık eğitimi alma fırsatı yaratmış olduk” dedi.
Lansmanda söz alan Tekirdağ Çerkezköy Kültür Temel Liseleri Müdürü Ömer Güvensoy, “Kültür Temel Liseleri temelini Kültür Dershanelerinden almış olup Türkiye’de 36 yıllık, Çerkezköy’de 6 yıllık bir geçmişe sahiptir. Çerkezköy’de eğitime 20009 yılından itibaren verdiğimiz katkı bizi onurlandırıyor. Düne hatta bugüne kadar dershanecilikte yapmış olduğumuz başarılı çalışmaları bundan sonra Kültür Temel Liseleri olarak devam ettireceğiz. Artık Kültür Temel liseleri olarak fark yaratma zamanı geldi. Kültür Temel Liseleri olarak pazar günü hariç haftanın 6 günü, okul müfredatı ve üniversiteye hazırlık sisteminde eğitim vereceğiz. Çerkeköy’de yer alan Kültür Temel Lisemiz ile deneyimimizle tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizdeki öğrencilerimizi de başarıya daha kolay ulaştıracağız. Kültür Temel Liseleri olarak eğitime katkımızı sürdüreceğiz” dedi.
TAM ZAMANLI VERİMLİ EĞİTİM
Kültür Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi ve Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven, “Devletimizin bize sunduğu yarım gün eğitim modeli yerine biz öğrencilerimize daha kapsamlı eğitim verebilmek için tam gün eğitim vermeyi tercih ettik. Bu uygulamayı çalışan ailelerin çocuklarının okuldan kalan zamanlarında çocukları için endişe etmelerini veya boş kalan zamanlarını doldurmak için arayışa girmelerini önlemek için de tercih ettik. Böylece hem öğrencilerimiz maksimum düzeyde eğitim alırken, pazar günü de aileleriyle vakit geçirme, kendilerine sosyal anlamda vakit ayırma fırsatı bulabilecekler” diyerek temel lise kavramının avantajlarının altını çizdi.
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ DÖNEMİ!
Yurtseven sözlerine şöyle devam etti: “Temel lise uygulamasıyla öğrencilerimize fırsat eşitliği de sağlanmış oluyor ki, bu bizim kurum olarak özellikle desteklediğimiz konulardan biri. Temel lise eğitimi almak isteyen öğrencilerimize yıllık 3 bin TL gibi bir rakam devlet teşviki olarak verilecek. Bu da çok zengin olanlar özel okula gider, diğerleri parasız okullarda okur kavramını yok etmiş oluyor. Bu yeni düzen ile eğitimde fırsat eşitliği sağlanmış oluyor. Devletin verdiği teşvik ücretinin geri kalan kısmında da biz öğrencilerimiz için uygun ödeme koşulları yaratacağız.”
ŞİLAN: “AKILLI ÖĞRENME’YLE ÖĞRENCİLERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ”
Eğitimde dönüşüm sürecinde öğrencilere yeni bir gelecek hazırlayacaklarının altını çizen Kültür Temel Liseleri Genel Müdür Yardımcısı İsmail Şilan, yeni eğitim ve öğretim dönemiyle birlikte akıllı tahta, akıllı eğitim gibi araçlarla Akıllı Öğrenme Modeli’ni de hayata geçireceklerini, Kültür Temel Liseleri olarak yürütecekleri eğitim stratejisiyle, öğrencileri üniversiteye bir adım önde hazırlayacaklarını belirtti.
Şilan, Akıllı Öğrenme Modeli’nin öğrencilerin hem sınav sürecinde, hem de tüm hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları anlayarak hızlı okuma eğitimlerini, ders dökümanlarını sunumlar şeklinde akıllı içerikler olarak daha anlaşılır hale getirdikleri akıllı içerikleri kapsadığını söyleyerek, “Akıllı Öğrenme Modeli’nde kullanılacak tüm materyal ve içerikleri de Kültür Temel Lisesi uzman öğretmen kadrosu hazırlamaktadır. Günün koşullarına ve teknolojik gelişimine uygun bir eğitim modeli hayal eden öğrencilerimize de istedikleri ölçüde eğitim ve öğretim verebilecek olmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.
ARTIK EVDE ÖDEV YAPILMAYACAK
Kültür Temel Liseleri’nin Eğitimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Salim Ünsal, Kültür Temel Liseleri’nin eğitim ve öğretime başlamasıyla birlikte, okuldan eve geldikten sonra ödev yapma sürecinin de sona ereceğinin de müjdesini şu sözleriyle verdi: “Ödevsiz Okul Modeli”ni hayata geçirecek olan Kültür Temel Liseleri’nde, öğrenciler ödevlerini okul saatleri içerisinde yapacak. Böylece öğrenci, ödevlerine harcayacağı zamanları kendisini geliştirmek üzere farklı çalışmalarla değerlendirebilecek.”
DİJİTAL AYNA İLE ÖĞRENCİLERİMİZ BAŞARILARINA AYNA TUTACAKLAR
Ünsal, Kültür Temel Liseleri’nde öğrenciye dağıtılan soru bankaları ve deneme sınavlarının tamamına ait çözüm videolarının bulunduğu dijital bir platform olan Kültür Digital’den de bahsetti. Ünsal sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimiz için kurguladığımız Kültür Digital isimli sistemle, çözülemeyen soruların çözümlerine vakit kaybetmeden ulaşma imkanı sunmuş olacağız.”
Salim Ünsal “Öğrencilerimiz için özgün sınav soruları ile ölçme-değerlendirme sınavları yapıyoruz. Bu sınavların sonuçlarının sağlıklı yapılabilmesi amacıyla Digital Ayna sistemini kurduk. Bu platformdan öğrencilerimiz başarı düzeylerine ayna tutabilecek, sınav sonuç bilgileri, dijital karnelerinin yanında, biz öğretmenlerinin de analizlerini bulabilecekler” şeklinde öğrencilerin başarılarını ölçmesinin önemine dikkat çekti.